Гайдар Ергюлен – ЛУГОСАД МАЧ – день 9

Гайдар Ергюлен

Поет, есеїст, старшина сучасної турецької поезії, народжений у 1956 році в Ескішехірі на північному заході країни. В Анкарі вивчав соціологію, працював асистентом в Анатолійському університеті, нині живе в Стамбулі, працює автором рекламних текстів і викладає творче письмо.

Опублікував шістнадцять поетичних книг, наприклад, 40 Şiir ve Bir (40 і один вірш), Keder Gibi Ödünç (Позика як смуток) чи Üzgün Kediler Gazeli(Газель про смутних котів). Крім того, у нього вийшов десяток есеїстичних книг і книга для дітей. «Ми маємо в Туреччині сильну поетичну традицію. Це впливи містичної поезії доосманського і османського періоду, народні поети, диванна, чи палацова поезія, у період республіки в нас є багато чудових прикладів модерну. Стільки сучасних поетів, мусульман чи світськи орієнтованих груп, турки чи курди, всі утримують цю сильну традицію і при цьому пишуть свою власну оригінальну поезію», – характеризує Ергюлен ситуацію у турецький поезії.

ЛУГОСАД

Літературна група, до складу якої входили Іван Лучук (нар. 24.02.1965), Назар Гончар (20. 4. 1964 – 21. 5. 2009) і Роман Садловський (нар. 30. 10. 1964). Група, заснована у Львові 19 січня 1984, займає виняткове місце в українському літературному процесі 80-90-х років XX століття. Назва складається з початкових літер прізвищ учасників: ЛУчук, ГОнчар, САДловський.

Усі троє синхронно навчалися на філологічному факультеті Львівського університету імені Івана Франка (1981–1986), щоправда — на трьох різних відділеннях: слов’янському, українському та російському відповідно. Саме сукупність їхніх поетичних текстів і творить феномен поетичного ар’єрґарду, описаного літературознавцем Тарасом Лучуком.

Вірші «лугосадівців» перекладені німецькою, польською, білоруською, словацькою, болгарською, англійською, італійською, сербською, хорватською, фінською та іншими мовами.

Після трагічної загибелі Назара Гончара 21 травня 2009 року ЛУГОСАД припинив своє існування. На згадку про одне з найяскравіших оригінальних явищ української поезії запрошуємо на поетичний вечір пам’яті за участі Івана Лучука, Юрка Садловського та Христі Назаркевич.