www.dzyga.com
Українська(UA)English (UK)

Шістнадцятий «Jazz Bez»

Із 2 по 11 грудня відбулась одна із найбільших джазових подій року – XVІ українсько-польський джазовий фестиваль «Jazz Bez»!

Шістнадцятий «JazzBez» став святом для шанувальників джазової музики в сімнадцятьохкультурних центрах України та Польщі. Численні концерти та імпровізовані джемсейшени відбулись у Львові, Києві, Тернополі, Ужгороді, Луцьку, Рівному, Івано-Франківську, Дрогобичі, Харкові, Краматорську та Сєвєродонецьку, а також у польських Перемишлі, Любліні, Білостоці, Європейській столиці культури-2016 — Вроцлаві, Варшаві і селі Новиця, Батьківщині поета Богдана-Ігора Антонича.

У Львівській філармонії виступили десятки знаних та молодих джазменів зі США, Канади, Куби, Японії, Італії, Іспанії, Люксембургу, Бельгії, Німеччини, Швеції, Польщі та України.

p pavlova jazzbez 16 3p pavlova jazzbez 16 4p pavlova jazzbez 16 5p pavlova jazzbez 16 6mrx_jazzbez_16_6r pavlyk jazzbez 16 1r pavlyk jazzbez 16 2r pavlyk jazzbez 16 3r pavlyk jazzbez 16 4r pavlyk jazzbez 16 5r pavlyk jazzbez 16 6r pavlyk jazzbez 16 7r pavlyk jazzbez 16 8r pavlyk jazzbez 16 9r pavlyk jazzbez 16 10k smolyaniniv jazzbez 16 1p pavlova jazzbez 16 1p pavlova jazzbez 16 2

Вже другий рік у Львові «JazzBez» відбувається на Левандівці. Левандівський КМЦ «Супутник» цього разу перетворився на справжній джазовий андеґраунд. Також на період фестивалю до вже відомих у Львові джазових локацій доєднались ТРЦ «VictoriaGardens» — ексклюзивний партнер фестивалю «JazzBez». Тут відбувались концерти батьків львівського джазу «DzygaJazzQuintet», проекту львівського саксофоніста Ришарда Канафоського та акустичні виступи молодих джазменів «LvivJazzClub».

Вперше в рамках фестивалю відбулась Міжнародна науково-практична конференція «Український джаз на перехресті культур: сучасний стан, тенденції та перспективи», в якій взяли участь львівські джазові музиканти, студенти та викладачі Львівської національної музичної академії ім. М.В.Лисенка. Окремою подією фестивалю стали майстер-класи легендарного американського басиста Девіда Фрізена та польського вокаліста й викладача Гжегожа Карнаса.

Щодня джазові концерти фестивалю та бесіди з музикантами документувала Ольга Фразе-Фразенко з OFFLaboratoty.


Фестиваль розпочався з вражаючого виступу нового проекту українського джазового барабанщика Ігора Гнидина та знаного польського вокаліста Гжегожа Карнаса «Karnas-GnydynQuartet», в складі якого є львівська піаністка Анастасія Литвинюк та польський контрабасист Mariusz Praśniewski. Концерт видався напрочуд емоційним та гармонійним, запам'ятався особливим вокалом та новоствореною мовою польського бендлідера. Другими виступали іспано-шведсько-польський квінтет «LettersFromKøbenhavn», яких зібрав відомий іспанський барабанщик Carlos López. Проект в Україні виступив у складі з львівським піаністом Юрієм Середіном.

Другий день розпочався з виступу джазового проекту молодих віртуозів з Польщі, Куби та України Budniak/Bakovsky INTERMEDIUM QUINTET, які окрім джазових авторських композицій презентували публіці власні аранжування українських народних пісень. Чи не найбільшу кількість слухачів зібрав концерт потужного жіночого проекту Sisters in Jazz, який творять відомі музикантки з Японії, США, Італії, Німеччини та Польщі. Музикантки показали високу майстерність та індивідуальність як в колективній грі, так і в окремих джазових соло.


Для багатьох шанувальників джазу третій день фестивалю був одним з найбільш очікуваних. Вечір розпочався з концерту знаних басистів зі США та України - David Friesen & Andrew Arnautov Project. Дует джазових басистів — це досить унікальне явище не лише для «Джаз Безу», а й для світової джазової сцени. Декілька власних композицій Фрізен виконав також на фортепіано. В другому відділенні був концерт молодого польського квартету Skicki-Skiuk, цьогорічних переможців культового вроцлавського фестивалю «Jazz nad Odrą». Незважаючи на юний вік, музиканти показали напрочуд майстерну гру й ще раз підтвердили, що мають почне право називатися «надією польського джазу».В КМЦ «Супутник» на Левандівці вперше звучав якісний український future jazz від нового проекту NEW BRAIN TRIO & Michael Balog. Незважаючи на невисоку температуру в залі, музикантам вдалось створити напрочуд теплу атмосферу та правильний настрій джазового андеграунду. Концерти на Левандівці ініціює менеджер культурних проектів Мистецького об’єднання «Дзиґа» Юлія Хомчин, яка була вибрана до Львівської міської ради від цього округу.Сподіваємось, що відтепер джаз на Левандівці та в інших мікрорайонах Львова стане невід'ємною частиною фестивалю!


Після концерту на Левандівці гурт NEW BRAIN TRIO & Michael Balog виступили з новою програмою на сцені Львівської Філармонії. Тут було менше джазроку, зате більше ейсідджазу та імпровізацій від українського саксофоніста Михайла Балога. Після антракту ми вперше в Україні мали змогу почути модерний люксембурзький джаз від Pol Belardi Quartet .


Також вперше на «Джаз Безі» відбувся концерт проекту відомого вроцлавського піаніста KarasiewiczPowerSet. Музиканти вдало поєднували джаз із електронікою та імпровізаціями. Інтернаціональний проект REDNAXELA став приємним сюрпризом для справжніх поціновувачів сучасної джазової музики. Проект, ініційований канадійським джазменом українського походження Алексом Максимівим презентував унікальну програму «музикантів світу», які живуть і творять у США, Канаді, Бельгії та Німеччині. В першу чергу слід виокремити відмінну роботу Алекса, який є не лише ініціатором REDNAXELA, а й автором композицій проекту.


Патріархи українського джазу DzygaJazzQuintetпрезентували публіці свій довгоочікуванийальбом. Повідомити про цю подію приїхав ініціатор видання диску – відомий український журналіст Андрій Куликов, який вів концерт «патріархів» разом із незмінно чарівною ведучою фестивалю Мартою Більською. По-справжньому гучним завершенням фестивалюстав виступзіркового тріо світового фрі-джазу Ken Vandermark-Klaus Kugel-Марк Токар.

Сподіваємось, що фестиваль «JazzBez», завдяки якому до України приїжджають непересічні джазмени за всього світу, наші музиканти створюють міжнародні проекти, а Львів став «містом джазу» і далі продовжуватиме свій розвиток та ще багато років об’єднуватиме людей атмосферою спокою і радості, притаманними джазу.

Більше текстів та професійного висвітлення фестивальних подій читайте у матеріалах українського журналіста та музикознавця Олексія Юдіна на сайті Zbruc.eu:

Для фестивалю робили фотографії: Ростислав Павлик, Поліна Павлова та Костя Смолянінов.

Ексклюзивний партнер фестивалю «JazzBez»: ТРЦ «VictoriaGardens»

Гостинний прийом музикантів:Готель «Ібіс Стайлз»

Окрема подяка працівникам Державної прикордонної служби України, завдяки яким всі концерти фестивалю відбулися вчасно.

Фестиваль проходив під Патронатом Посла України в Республіці Польща Андрія Дещиці.

Проект дофінансовано з коштів Міністра Культури та Національної Спадщини Республіки Польща

За підтримки: Polsko – Ukrainska Izba Gospodarcza

Ексклюзивні медіапартнери:ТРК «Люкс», радіо 24, Телеканал новин 24та ZAXID.NET

Медіапатронат:TVPKultyra

Інформаційний партнер: OLD FASHIONED RADIO

Організатори фестивалю: Мистецьке об'єднання «Дзиґа» (Львів),Польський Інститут у Києві,Інститут Актуального Мистецтва(Львів),Генеральне консульство Республіки Польща у Львові,Львівська Міська Рада, Фундація «Transkultura»(Україна-Польща), Львівська обласна Філармонія,Music:LX | Luxembourg Export Office,Генеральне консульство Республіки Польща в Луцьку,Centrum Kulturalne w Przemyślu,Centrum Kultury w Lublinie,Warsztaty Kultury (Люблін),Fundacja Polski Jazz,Луцький джазовий клуб,джаз клуб «Джем»(Рівне),мистецьке об'єднання «Коза» (Тернопіль),Арт-клуб «Шинок»(Тернопіль), Громадське об'єднання «Вірменська 35» (Львів), Мистецька рада «Діалог»,Polish Tourist Organisation, Незалежний культурний центр «Indie»(Харків),Харківська правозахисна група(Харків)

www.dzyga.com

Поважай себе – слухай джаз!